تبلیغات
مقالات و گفتگو های فرهنگی - از بهای بلیط مراسم سماع تا جزئیات کنسرت استاد شجریان در قونیه

وزارت فرهنگ ترکیه در هفتصد و سی و ششمین سالگرد درگذشت مولانا جلال الدین محمد بلخی برنامه های متنوعی را با محوریت بنیاد بین المللی مولانا در شهر قونیه تدارک دیده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی –خبری ایران بالکان (ایربا) رقص سماع (معروف به آئین شریف)، اجرای کنسرت های موسیقی سنتی و برگزاری میزگردها، نمایشگاه ها و نشست های هنری و فرهنگی از جمله برنامه های مربوط به این ایام در کشور ترکیه است.

این مراسم که همه ساله از هفتم تا هفدهم ماه دسامبر و به مناسبت سالگرد درگذشت سراینده مثنوی معنوی ساماندهی می شود امسال به جهت حضور یکی از بهترین گروه های آوازی ایران جلوه ای ویژه به خود گرفته و با تمرکز محافل فرهنگی و هنری ایران نیز مواجه شده است.

بر اساس نوشته سایت موسسه فرهنگی و هنری دل آواز، در پی دعوت رسمی بنیاد بین المللی مولانا، استاد محمدرضا شجریان به همراهی گروه شهناز در شهر قونیه، همزمان با مراسم بزرگداشت مولانا، کنسرت موسیقی خواهند داشت.

به گزارش ایربا، این کنسرت در دو بخش همایون(مرغ خوشخوان) و شور (رندان مست) با اشعاری از حافظ و مولانا اجرا خواهد شد.

تاریخ اجرای کنسرت، 12، 13، 15 و 16 دسامبر 2009 برابر با 21، 22، 24 و 25 آذر 1388 از ساعت 18 الی 21 در سالن مجموعه فرهنگی صدرالدین قونیوی است.

سالگرد رحلت مولانا جلال الدین محمد بلخی که به سبب وصیت تاریخی این عارف نامدار به "شب وصلت" یا "شب عروس" مشهور است، امسال با انجام یک راهپیمائی با نام "تساهل و عشق" به سوی "مقبره مولانا" آغاز شد؛ سلسله مراسم مربوط به این ایام که اجرای برنامه های آن بیش از یک هفته به طول می انجامد در روز هفدهم دسامبر با ویژه برنامه ای موسوم به "شب عروج"به پایان خواهد رسید.

مولانا از بازماندگان و پیروانش خواسته بود پس از مرگ او عزاداری و شیون نکرده و روز وصل او به حضرت حق را جشن بگیرند.

بر اساس گزارش خبرنگار ایربا از قونیه، مراسم مربوط به رقص سماع که یکی از معروف ترین برنامه های این ایام است هر روز در دو سانس ( ساعات 2 تا 4 بعدازظهر و 8 تا 10 شب) برگزار می شود؛ هزینه بلیط ورودی برای حضور در این مراسم 15 لیره ترک معادل تقریبی 10 دلار است.

هر چند نهادهای دولتی ایران در این مراسم حضور فعال و چشم گیری ندارند اما به هر حال امسال سالگرد پیر عشق و سماع در قونیه و برنامه هایی چون شب عروس، راهپیمایی تساهل و عشق و ...با صوت ماندگار استاد مسلم آواز ایران، محمدرضا شجریان حال و هوای دیگری یافته است؛ گویا همه عوامل دست به دست هم داده تا این بیت ملاعبدالرحمن جامی که با خط نستعلیق بر ورودی مزار او نقش بسته بار دیگر محقق گردد:

کعبه العشاق باشد این مکان

هر که ناقص آمد اینجا شد تمام