تبلیغات
مقالات و گفتگو های فرهنگی - تدارک برای اکران عمومی فیلم توقیفی حاتمی کیا
پنجشنبه 10 دی 1388

تدارک برای اکران عمومی فیلم توقیفی حاتمی کیا

   نوشته شده توسط: شهاب    گروه فرهنگی؛ علیرضا سجادپور خبر داد که فیلم «به رنگ ارغوان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا پروانه نمایش عمومی اش صادر شده است.

مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی خبر داده است پروانه نمایش «به رنگ ارغوان» برای اکران در جشنواره فیلم فجر و همچنین پروانه نمایش این فیلم برای اکران عمومی صادر شده است. در حالی خبر رسمی پروانه نمایش عمومی فیلم «به رنگ ارغوان» در سایت پایگاه اطلاع رسانی هیات اسلامی هنرمندان اعلام می شود که اواسط مهرماه روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد رسماً اعلام کرد؛ «با نظر مساعد معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری فیلم «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی کیا در جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر به نمایش گذاشته خواهد شد.» و آن زمان خبری از پروانه نمایش عمومی فیلم اعلام نشد و فقط نمایش فیلم در جشنواره فیلم فجر مطرح شد. حال با دریافت پروانه نمایش عمومی سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم خبر می دهد در تدارک اکران فیلم در عید نوروز هستند و با سینماداران در حال مذاکره هستند. به گزارش ایسنا، شش سال قبل در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر سال 83؛ خبر رسید فیلم «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهیم حاتمی کیا به نمایش درنمی آید. سیدجمال ساداتیان تهیه کننده این فیلم در همان سال به ایسنا گفت؛ مسوولان مربوط به موضوع فیلم، خواستند که فعلاً «به رنگ ارغوان» در جشنواره نمایش داده نشود. ممکن است بعد از مذاکرات راه حل هایی ارائه شود و فیلم بعداً به نمایش درآید اما هیچ چیز مشخص نیست. همان زمان ابراهیم حاتمی کیا نامه یی خطاب به یونسی وزیر اطلاعات وقت نوشت که در بخشی از آن آمده است؛«شاید «به رنگ ارغوان» گل سرخ خارداری باشد که دل یاران را ریش کرده است؛ ولی شما می دانید که من نیتی جز تقدیم گل نداشتم.

شهادت می دهم که به عنوان پدر معنوی «به رنگ ارغوان» با میل و خواست شخصی خودم فیلم را از شرکت در جشنواره فجر محروم می کنم. می گویم محرومیت و این سخت و دردناک است. می دانم که شما نیز همچون من از اینکه حاصل یک سال زحمت اهالی هنر در دولت هنردوست خاتمی چنین سرنوشتی پیدا کرده است متاسف هستید ولی با اطمینان و با صدای رسا می گویم که اجازه به هیچ خناسی نخواهم داد که این رود ارادت را برکه یی ساکن تصور کند که می تواند ماهیان نامشروع خود را پرورش و صید کند. من و یارانم منتظر روزی خواهیم بود که «به رنگ ارغوان» در فضایی صرفاً فرهنگی به همراه شما و یاران تان؛ در منظر نگاه مخاطبان اصلی آن قرار گیرد.» حکایت نمایش و پروانه نمایش گرفتن «به رنگ ارغوان» ادامه داشت تا سال 86 که محمود اربابی مدیر وقت اداره کل نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد، در نشست خبری در جمع خبرنگاران در پاسخ به وضعیت نمایش «به رنگ ارغوان» گفت؛ «هنوز این فیلم را ندیده ام و اکران آن فعلاً مساله ما نیست.» اربابی مشکل فیلم «به رنگ ارغوان» را متعلق به دوره قبل دانست و توضیح داد؛ «من هنوز این فیلم را ندیده ام. توقیف این فیلم یک مساله قانونی است که از سوی نهادی دنبال شده و فیلم در اختیار آن نهاد است و مساله فعلی ما نیست و اطلاعات ویژه یی هم ندارم. اما وقتی فیلمی را قانونی متوقف می کنند، مسوولیتی برای پرداخت هزینه آن فیلم وجود ندارد و این مسائلی که مطرح می شود جنبه خبری دارد.»

و اما در بهمن ماه 87 و در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر؛ سیدجمال ساداتیان تهیه کننده «به رنگ ارغوان» در نامه یی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر شد. در پاسخ به این نامه، شمقدری مشاور رئیس جمهور در امور هنری در مصاحبه یی اعلام کرد؛ «پس از تماشای «به رنگ ارغوان» طی گزارشی به حضور آقای احمدی نژاد گفتم منعی برای اکران آن نمی بینم. آقای رئیس جمهور نیز گفتند پس چرا تا به حال اکران نشده است، گفتم بعضی ها مخالف اکران آن هستند، مثلاً آقای یونسی وزیر اطلاعات دوره اصلاحات همچنان مخالف اکران فیلم است.» شمقدری که مسوولیت معاونت سینمایی وزارت ارشاد را برعهده گرفته است، در ادامه مطرح کرد؛ «دکتر احمدی نژاد تاکید کردند پس تلاش کنید نظر مسوولان امر در وزارت اطلاعات نیز اخذ شود، در حال مذاکره و برگزاری جلسه یی با وزارت اطلاعات در روزهای آینده بودیم که این نامه سرگشاده منتشر شد.» او ادامه داد؛ «شخصیت و جایگاه فرهنگی آقای حاتمی کیا به عنوان فیلمساز انقلاب و دفاع مقدس آنقدر ارزش دارد که مسوولیت اکران فیلم را بر عهده خودش بگذاریم و مجوز آن توسط وزارت ارشاد صادر شود.» درحالی این پاسخ از سوی جواد شمقدری اواخر سال گذشته به تهیه کننده فیلم «به رنگ ارغوان» داده شد که چند ماه بعد جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد شد. بسیاری نحوه برخورد معاونت سینمایی جدید با فیلم های توقیفی را بی ارتباط با رونق بخشیدن به جشنواره فجر امسال که شایعاتی مبنی بر عدم حضور هنرمندان در آن ذکر شده بود، نمی دانند اما علیرضا سجادپور این موضوع را تکذیب کرد. او در گفت وگو با خبرگزاری دولتی فارس گفت؛ «حل مشکل فیلم های توقیفی سال های گذشته، برخلاف نظر عده یی هیچ ارتباطی به جشنواره فیلم فجر و رونق بخشی به آن ندارد و متاسفانه عده یی با عینک بدبینی، از هر کار تیم جدید معاونت سینمایی ایراد می گیرند.» او در بخش دیگری از سخنانش گفت؛ «متاسفانه از شروع به کار تیم جدید سینمایی افرادی که با تیم معاونت سینمایی مشکل دارند به هر کاری ایراد می گیرند و ما اگر در مقطع فعلی رفع توقیف فیلم ها را نیز انجام نمی دادیم، باز هم با انتقاد مواجه می شدیم و به همین دلیل باز هم اعلام می کنم سیاست رفع توقیف فیلم ها، خیلی وقت پیش از آنکه به صورت رسمی به عنوان مدیر سینمایی شناخته شویم، از سوی بنده و آقای شمقدری اعلام شده بود و در بسیاری از موضع گیری های خود، اعلام کرده بودیم که با این گونه توقیف ها، مخالف هستیم و این اظهارنظرها براساس یکسری دیدگاه های هدفمند شکل گرفته بود و هیچ ارتباطی به برگزاری پربار و بخشیدن رونق به جشنواره ندارد.» مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد درباره اکران عمومی «به رنگ ارغوان» نیز گفت؛ «پروانه نمایش جشنواره یی و نمایش عمومی فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» از آنجایی که این فیلم جزء موارد خاص به حساب می آمد، پس از تایید معاونت سینمایی، عصر سه شنبه هشت دی به طور رسمی صادر شد.»