تبلیغات
مقالات و گفتگو های فرهنگی - افشاگری محمد دادکان در برنامه 90
چهارشنبه 16 دی 1388

افشاگری محمد دادکان در برنامه 90

   نوشته شده توسط: شهاب    گروه سیاسی؛ اگرچه از صبح روز دوشنبه برخی از سایت های خبری به تبلیغ برای ارسال پیامک های اعتراضی به برنامه 90 پرداختند اما آنچه در واپسین برنامه پخش شده، این مجموعه را جنجالی کرد سخنان میهمان ویژه برنامه بود. حضور محمد دادکان رئیس سابق فوتبال، افشاگری های او و روایت اتفاقاتی که باعث جدایی او از فوتبال شده بود باعث شد یکی از جنجالی ترین برنامه های 90 روی آنتن برود چرا که این بار سخن از مسائل و اتفاقاتی به میان آمد که در زمان ریاست محمد علی آبادی بر فدراسیون فوتبال و فوتبال کشور رفته بود؛ فوتبالی که دادکان تاکید کرد حاضر نیست با شرایط فعلی به آن بازگردد. دست اندرکاران روزنامه اعتماد بر آن شدند تا متن کامل سخنان دادکان را در این برنامه منتشر کرده و در اختیار خوانندگان قرار دهند. برنامه یی که با گلایه دادکان آغاز شد؛ «از اینکه بعد از سه سال و نیم یاد ما کردید که ما هم در خدمت شما باشیم صمیمانه سپاسگزارم.»

در این برنامه او بر استقلال فدراسیون تحت مدیریتش تاکید کرد و گفت؛ تمام تلاش من و همکارانم در دوره یی که مسوولیت فدراسیون فوتبال را برعهده داشتم، این بود که استقلال فدراسیون را حفظ کنیم. این تنها حرف من نیست. دوست و دشمن ما به این مورد اذعان می کنند که فدراسیون فوتبال در زمان دادکان مستقل عمل می کرد.

ما را به کلانتری و دادگاه کشاندند

وی با تاکید بر اینکه فدراسیون فوتبال ضمن احترام به قوانین و اهالی ورزش استقلال را مهم ترین اصل کار خود قرار داده بود، خاطرنشان کرد؛ در آن دوره به هیچ کس اجازه دخالت ندادیم. با اینکه ما را به کلانتری و دادگاه کشاندند و خودم و خانواده ام را تحت فشار قرار دادند اما باز هم اجازه ندادیم شخصی در امور فدراسیون دخالت کند.

با هیچ کس معامله نکردم

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در ادامه با تاکید بر اینکه در زمان ریاست خود بر این فدراسیون عزمش را برای خدمت به ورزش جزم کرده بود، افزود؛ در آن برهه با هیچ کس معامله نکردم و آنچه را حق و به سود فوتبال بود به اجرا درآوردم.

گفته بودم بعد از جام جهانی می روم

دادکان با پذیرش برخوردهایی که بین او و مسوولان سازمان تربیت بدنی در اواخر دوره ریاستش بر فدراسیون فوتبال به وجود آمده بود، گفت؛ در آخرین مجمع فدراسیون فوتبال اعلام کردم، پس از جام جهانی دیگر در فدراسیون نخواهم ماند و فوتبال برای من تمام شده است. در همین اثنا رئیس وقت سازمان تربیت بدنی پس از این مجمع در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت؛ دادکان برود ما نیروی جوان تر را به جای او منصوب خواهیم کرد و جزء چهار تیم برتر دنیا خواهیم شد.

شفاف به مردم بگویند چرا تیم ملی در جهان چهارم نشد

وی با اشاره به ادعای مسوولان سازمان تربیت بدنی در رساندن ورزش ایران به جایگاه سوم بازی های آسیایی گوانگجو چین گفت؛ مسوولان آن دوره سازمان تربیت بدنی وعده داده بودند تیم ملی فوتبال ایران در جهان چهارم می شود. حال که فوتبال ایران به این جایگاه نرسیده است، باید به صورت شفاف به مردم بگویند چرا چهارم نشدیم.

برخی ها در کار ما اخلال می کردند

رئیس فدراسیون فوتبال از عدم توان خود برای ادامه فعالیت در این فدراسیون در ماه های ابتدایی سال 85 یاد کرد و گفت؛ برخی ها در کار ما اخلال می کردند به طور مثال به مسوولان ایرانول گفته بودند به فدراسیون پول ندهید و...

پیش از جام جهانی حاشیه های سازمان تربیت بدنی را دفع می کردیم

وی در ادامه یادآور شد؛ در روزهایی که در کشورهای ژاپن و کره جنوبی جشن صعود به جام جهانی برپا شده بود ما در ایران حاشیه های سازمان تربیت بدنی را دفع می کردیم. متاسفانه در جشن پرواز برای جام جهانی همکاران مرا به جایگاه ویژه راه ندادند و معاونان و مدیران سازمان در جایگاه ویژه مستقر شدند. از همان جا اختلاف ما با مسوولان سازمان تربیت بدنی شدت گرفت.

دادکان با بیان اینکه «فوتبال عظمت و جایگاه خود را از دست داده است»، افزود؛ در آن دوره بین ما و مسوولان سازمان تربیت بدنی هیچ تعاملی وجود نداشت اما هیچ گاه این عدم تعامل از جانب من شروع نمی شد چراکه اجازه نمی دادم با شخصیتم بازی کنند.

نیروی جوان مسوول سازمان خودش و کفاشیان بود

وی خاطرنشان کرد؛ ابتدا این شرایط از جانب من نبود اما من برای مجموعه فعال در فدراسیون فوتبال یک ارزش و شأنی قائل بودم و نمی گذاشتم هر چیزی بشود. مثل اینکه آقای علی آبادی می گفتند دادکان می رود و یک نیروی جوان می آید و این کار را می چرخاند. بعد ما فهمیدیم نیروی جوان تر خودش بوده و آقای کفاشیان که قصد احراز این سمت را داشتند یکی شان را فیفا نگذاشت و نفر دوم هم که در اصل همان نفر اول بود با این تفاوت که فامیلی هایشان فرق می کرد وگرنه نمی خواستند برای فوتبال نقشی بازی کنند. می خواستند این جایگاه را بگیرند و به امروز برسانند که صحنه هایش را نمایش دادید. هدف فقط تخریب بود.

وی ادامه داد؛ دنبال تخریب نیستم و نظام و کشورم را دوست دارم. صحبت هایم تند نیست. از همه بیشتر نیز مملکتم، مردمم و نظامم را دوست دارم و بعد از انقلاب هم این شکلی نشدم. آنهایی که من و خانواده ام را میشناسند، می دانند من در یک خانواده مذهبی به دنیا آمدم و از سال 1352 مو و ریشم همین شکلی بوده است. اگر حرفی می زنم، دلم برای کشورم و مردمم می سوزد. در همین اثنا عادل فردوسی پور مجری برنامه، حرف های دادکان را ناتمام گذاشت و اعلام کرد؛ «اینجا توضیحی لازم است.با توجه به اینکه ما احتمال می دادیم فضای بحث به این سمت بیاید، این فضا را داریم که مهندس علی آبادی یا آقای کیومرث هاشمی هر وقت دوست داشتند، توضیحات شان را بدهند.» اما این بار نوبت دادکان بود که کلام فردوسی پور را قطع و تاکید کند هر آنچه بیان کرده، نود پخش کرده و اگر قرار باشد روزی آنها دعوت شوند، دادکان نیز محق است که حضور داشته باشد.

دادکان در ادامه سندی را که قبلاً در ایسنا منتشر شده بود و در واقع نامه دادکان به سازمان تربیت بدنی با موضوعیت لزوم تغییر اساسنامه فدراسیون برای جلوگیری از تعلیق فوتبال ایران بود،منتشر کرد که نام «مهدی قدمی» معاون اسبق ورزش قهرمانی و حرفه یی سازمان ورزش را نیز به میان آورد. فردوسی پور متن پاسخ علی آبادی و دستور پاراف شده از سوی قدمی روی نامه دادکان را چنین خواند؛ «مهندس علی آبادی نظر مساعدی در خصوص نحوه انتخاب رئیس و اعضای مجمع عمومی (تغییر اساسنامه) ندارد... فدراسیون های خارجی نباید سفارتخانه های کشورهای خارجی باشند... آقای دادکان همکاران جنابعالی کلاً عقل و تدبیر را تعطیل کرده اند. پرداختن به مسائل پرتنش در این مقطع چه معنایی دارد... نیاز نیست اساسنامه تغییر کند.» دادکان با مورد اشاره قرار دادن این مکاتبه گفت؛ وقتی من این را نوشتم، حال شما می گویید بیایند پاسخگو باشند؟

چرا امروز نمی گویند حیثیت ما زیر سوال رفته است

«من اخراج نشدم، کشورم را اخراج کردند.» این جمله دادکان آغاز روایت او از کنار گذاشتنش بود؛ من در آلمان نماینده ایران بودم و زمانی که مرا برکنار کردند، یعنی کشورم را اخراج کرده اند. البته خبر اخراج من پیش از برگزاری جام جهانی مطرح شده بود و حتی اگر نشان جام جهانی را هم می آوردم باز هم این تصمیم برنمی گشت. در این لحظه فردوسی پور حرف های وی را قطع کرد و گفت؛ هرچه سعی می کنم نمی توانم در خصوص آن اتفاقات واژه لج و لجبازی را نگویم. در ادامه بحث هایی راجع به این موضوع دارم که مطرح می کنم. با این توضیح کوتاه دادکان ادامه داد؛ «پذیرفتیم به رغم اینکه تیم ملی بازی های خوبی انجام داد در هر سه بازی تا دقیقه 67 نتیجه بازی مساوی بود. از دقیقه 67 به بعد نتیجه عوض شد و به کادر فنی تیم ملی اجازه داده نشد در یک برنامه از موجودیت تیم ملی دفاع کند و یک کارشناس هم نیامد بنشیند و واقعیت را برای شما بگوید. وقتی تایم اول بازی ایران و پرتغال تمام شد و داشتم با کارتی که می توانستم به وسیله آن به رختکن بروم، از جلوی رختکن پرتغال رد می شدم دیدم وقتی آقای اسکولاری برای بازیکنان صحبت می کرد، تمامی بازیکنان ایستاده بودند. وقتی به رختکن خودمان رسیدم، دیدم تمام بازیکنان خوابیده بودند و پاهایشان روی صندلی بود. تیم ملی پرتغال تیم را دواند، بازیکنان ما دویدند. آقای کارشناس که می آیی و اینجا نشسته و می گویی ایران باید پرتغال را ببرد، مگر ایران می تواند پرتغال را ببرد؟، حالا که تیم ملی به بحرین می بازد چرا نمی آید بگوید شرافت ملی زیر سوال رفت و آن موقع که به پرتغال باختیم، عنوان کردند، برانکو و دکتر دادکان حیثیت ملی را زیر سوال بردند؟،»

شگفتی ساز شدن یعنی صعود به مرحله دوم جام جهانی؟،

فردوسی پور در پاسخ به گفته های دادکان اشاره کرد و گفت؛ خود شما پس از آنکه پرتغال را مساوی می کنیم و مکزیک و آنگولا را نیز می بریم یک سری مصاحبه کردید که انتظارات را بالا برد. مثلاً یک مصاحبه با رادیو صدای آلمان داشتید که گفته بودید ایران از شانس صعود به مرحله دوم برخوردار است و در یک مصاحبه دیگر هم در تاریخ 8/10/84 گفته بودید، ایران بی تردید در جام جهانی شگفتی ساز خواهد شد. دادکان در پاسخ به این کنایه اینچنین توضیح داد؛ «شگفتی ساز یعنی به مرحله دوم رفتن یعنی به مرحله بعد رفتن. البته بنده رئیس فدراسیون فوتبال بودم» که فردوسی پور در جوابش گفت؛ خب علی آبادی هم می گوید من رئیس سازمان ورزش هستم و دوست دارم تیمم به مرحله دوم صعود کند. دادکان افزود؛ اگر یک روز بخواهم سیاست های سازمان ورزش را بگویم، نقش رئیس سازمان تربیت بدنی اظهارنظر راجع به بازی های تیم ملی نیست و نقشش، یک نقش کلان، نظارتی و هدایتی است. ایشان در اذهان عمومی نمی تواند بگوید، تیم ببرد یا ببازد. نقش رئیس سازمان تربیت بدنی باید نظارتی و هدایتی باشد و نباید در موارد مختلف اظهارنظر کند.

دعوای من و علی آبادی سر ریاست بود

فردوسی پور با یادآوری شرایط و مشکلاتی که در آن مقطع برای تیم ملی به وجود آمد، نتایج حاصله را تا حدودی منبعث از مصدومیت برخی بازیکنان کلیدی و عدم برگزاری بازی های تدارکاتی مناسب ارزیابی کرد که دادکان در پاسخ نقش عدم حمایت مجموعه ورزش از فدراسیون فوتبال و تیم ملی در آن مقطع و تنها شدن فدراسیون را بسیار پررنگ تر خواند و گفت؛ چرا نمی گویید قبل از این جایگاه ویژه را می گیرند و مسوولان فدراسیون فوتبال را به جایگاه راه نمی دهند. دعوای من و مسوول پیشین سازمان تربیت بدنی سر ریاست بود. ایشان حتی کاندیدا شد که رئیس فدراسیون فوتبال شود که نشد. اگر طمعی به ریاست نداشت که ثبت نام نمی کرد. رئیس سازمان که نباید دنبال پست های پایین تر باشد اما ایشان علاوه بر این پست ریاست کمیته المپیک را هم می خواست، به فدراسیون بومی محلی و باستانی و... هم نظر داشت. آقای فردوسی پور، شما وقتی رئیس سازمان هستی و مثلاً 90 هستی، سراغ 89 می روی؟ دنبال این می روی که رئیس فدراسیون هم شوی؟ دنبال دبیرکلی کمیته ملی المپیک هم می روی؟ دنبال ورزش باستانی می روی؟

در ادامه فردوسی پور پرسید «گفته می شود در دوره اش تنها بر تیم ملی بزرگسالان تمرکز شده و در رده های پایه فعالیت صورت نپذیرفته» که دادکان پاسخ داد؛ «کیومرث هاشمی که سرپرست فدراسیون فوتبال شد، نامه تبریکی برایش نوشتم که در آن قید کردم اول استقلال فدراسیون فوتبال از بین نرود و دوم تیم های پایه که برایش زحمت کشیده شده است، حفظ شود. ما برای تیم های پایه یی نزدیک به سه سال زحمت شبانه روزی کشیدیم و از هشت سال بالا آوردیم و این دوستان ما هم زحمت کشیدند ولی می خواهیم این سوال را بپرسیم که مگر تیم پایه ایران که در آسیا اول شد، در این یک سالی که آقای کفاشیان و همکاران شان آمدند، درست شد؟»

دادکان با گفتن اینکه «دویدن سهم کسانی است که نمی رسند اما رسیدن حق کسانی است که نمی دوند»، افزود؛ باید یک روز در ورزش ایران انقلاب شود و هر کس در این ورزش زحمت کشیده مسوولیت قبول کند.

در حساب فدراسیون 5/6 میلیارد تومان بود

فردوسی پور در ادامه به بحث درباره درآمدزایی فدراسیون پرداخت و با تاکید بر اینکه «اگرچه جذب منابع مالی از بازاریان یک حرکت خوب و کار راه انداز است اما به نظر می رسد در فدراسیون در دوره شما که گفته می شود یک فدراسیون شسته رفته با سه میلیارد موجودی (جایزه صعود به جام جهانی) حساب تحویل گرفته اید، سیستم مالی دقیق و نظام مندی نبوده است» خواهان توضیحات دادکان شد که وی گفت؛ «یک بخشی اش این کمک ها بوده اما یک بخش عظیمی نیز خود فدراسیون بوده است. چرا نمی گویید وقتی ما رفتیم در حساب فدراسیون یک میلیارد و 800 میلیون تومان پول به انضمام چهار میلیارد و 200 میلیون تومان جایزه فیفا برای صعود به جام جهانی بود و در واقع فدراسیون را با شش میلیارد تومان بودجه تحویل دادیم. ما از جوراب تیم ملی تا روی کلاه پول درآوردیم و اگر می گویید چون به جام جهانی صعود کردیم، اسپانسر شده اند، باید متذکر شوم که ایرانول اسپانسر تیم های ملی بود. پس برای بخش اقتصادی برنامه داشتیم. این سیستمی که الان هست خوب است که 10 میلیارد بدهکاریم.» که فردوسی پور عنوان کرد؛ «الان که اصلاً سیستم نداریم.»

وی صعود بی دغدغه به جام جهانی، قهرمانی در بازی های آسیایی بوسان، قهرمانی آسیا- اقیانوسیه و درخشش تیم ملی در مسابقات جام ملت های 2004 چین را از نتایج مثبت فدراسیون فوتبال در زمان خود عنوان کرد و گفت؛ در زمان من برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ساختمان خریداری شد، ساختمان امروز فدراسیون که 11 میلیارد تومان ارزش دارد، بنا شد، چندین هزار متر زمین در آبگرم آبعلی خریداری شد تا برای تیم ملی کمپ احداث شود، در بم آکادمی فوتبال احداث شد و...

تایید حرف های دادکان

پس از پایان بخش اول صحبت های دادکان اظهارات کفاشیان پخش شد که در مهم ترین بخش های آن عنوان شد؛ «پتانسیل فوتبال ایران بالا است ولی سرمایه گذاری به اندازه پتانسیل نبوده است. مدیریت هم در حد متوسط بوده ولی با همه اینها تغییرات مربیان در عملکرد تاثیرگذار بوده است.» وی با اشاره به جایگاه کره و ژاپن، رنکینگ ها را معیار خوبی ندانست و عنوان کرد؛ «حتی استرالیا در جایگاه 60 است»، حال آنکه مشاهده رنکینگ فیفا نشان می دهد، استرالیا در جایگاه بیست و یکم فوتبال جهان است.

وی اعتراف کرد در زمان دادکان، فدراسیون فوتبال یکی از بهترین ترازهای مالی را داشته است و در مقابل گفت؛ در آن زمان 200 هزار دلار با پوما قرارداد بسته شده بود اما الان 800 هزار دلار است. که البته همین نشان می دهد وضعیت مالی فدراسیون فوتبال ایران در این زمان چقدر خوب است و کاملاً روی پای خود ایستاده و استقلال مالی دارد، او در ادامه عنوان کرد؛ «چون قراردادها اجرا نشده بود، اعتماد اسپانسرها از بین رفته بود و نمی آمدند جلو و ما یک سال تلاش کردیم که بیایند اما ما از لحاظ جذب اسپانسر از آن موقع ضعیف تر بودیم. سایپا اسپانسر شد که تعهداتش را به شکل کامل اجرا نکرد و مکاتبه کردیم تا بتوانیم حق فدراسیون را بگیریم. کفاشیان در انتهای بخش اول صحبت هایش کارهای علمی صورت پذیرفته در دوره مدیریتش را نیز بسیار بسیار بیشتر از دوره قبل خواند و البته نگفت بازخورد این فعالیت های علمی چه بوده است.

15 کیلو از وزنم کم شد

پس از پایان صحبت های او، دادکان از آمارهای قهرمانی تیم ملی در دوره مدیریتش سخن به میان آورد که در بوسان قهرمان و در سال 2004 در جام ملت ها سوم شد و به راحتی به جام جهانی صعود کرد. وی سپس به روند فعالیت های عمرانی فدراسیون و کمک های صورت پذیرفته به باشگاه ها و حتی برخی دیگر از فدراسیون ها - به واسطه تمکن مالی فدراسیون فوتبال در آن زمان- اشاره کرد و گفت؛ «ما دو باشگاه بزرگ کشور را که فاقد مکان ثابتی بودند، صاحب ساختمان کردیم. یا همین ساختمان فدراسیون فوتبال که 11 میلیارد امروز پولش است، زمان ما خریده شد و ده ها هزار متر زمین در آب سرد دماوند خریدم که اردوگاه شود و استادیوم بم و آکادمی فوتبال را درست کردم. اینها که مال من نیست، یادگار فوتبال کشور است.»

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال گفت؛«آیا کسی آمد به من و همکارانم یک خسته نباشید، بگوید؟ آقای فردوسی پور، خود را بگذار جای من. اگر چهار سال زحمت بکشی، موهایت سفید شود، 15 کیلو وزنت کم شود، خانواده ات زیر فشار باشند و در آلمان حکمت به عنوان نماینده ایران لغو شود، می توانی تا ابد ببخشی؟ 15 کیلو وزنم کم شد ولی بعضی ها می آیند دور شکم شان را گنده می کنند. ما آمدیم برای این مملکت کار کنیم و امروز هم اگر بگویند مسوولیت بپذیر، هیچ کاری نمی کنم و اگر دوست دارید مرا بگذارید مسوول پیشکسوتان که به اینها برسم. جایگاهی که در کشور تعریف نشده پیشکسوتان است. الان کسی دوست دارد به صحنه ورزش برگردم که هر روز اعلام می کنند پرسپولیس یا فدراسیون می آید؟ من هیچ جا نمی روم و اگر بخواهم سمتی قبول کنم، برای پیشکسوتان خدمت می کنم. با توجه به اینکه ممکن است این یک و نیم ساعت نیم ساعت شود و خداحافظی کنیم که از این اتفاقات افتاده لازم می دانم از نوآموز، پهلوان، دانشور، مرتضوی، کاظمی، زمان آبادی، وزیری، درودگر، خداداد، غفاری و در نهایت مجد قوانلو و یاسر رفیق دوست و هیات رئیسه من که اسامی شان برای همه مشخص است که صادقانه و موثر برای فوتبال کشور کار کردند، تشکر کنم.»

پس از این اظهارات فردوسی پور این پرسش را مطرح کرد؛ «زمانی که استاد دانشگاه بودید، همیشه می گفتید فقط مربی خارجی و بعد در مقطعی که برانکو رفت در یک مقطعی سرمربی گذاشتید.» وی سپس فیلمی از برنامه آن دوران نشان داد که دادکان تاکید می کند حتی اگر برانکو به تیم ملی بازگردد، سرمربی نشده و نهایتاً مدیر فنی می شود و شاهرخی سرمربی قطعی است و همزمان می تواند هدایت تیم پاس را داشته باشد.

در بازگشت دوربین به استودیو فردوسی پور ادامه داد او قویاً در پی سرمربیگری شاهرخی بوده اما فشاری که مطبوعات و رئیس سازمان تربیت بدنی وقت که مهرعلیزاده بوده، باعث شد، برانکو مجدداً سرمربی شود. وی حتی تاکید کرد «قرارداد برانکو در دفتر مهرعلیزاده امضا شده» که دادکان اینچنین پاسخ داد؛ «چرا این حرف را می زنید، پس شما هم جزء حاشیه سازها هستید؟ اگر آقای مهرعلیزاده صدای من را می شنود، زنگ بزند تا مشخص شود، این مساله صحت ندارد. من در زندگی ام نیازی ندارم که حرفی را دو بار بگویم یا در آن مغلطه کرده و دروغ بگویم. شبی که آقای برانکو آمد به هتل رفت. این در حالی بود که حتی سازمان ورزش از آمدن شبانه برانکو خبر نداشت. صبح روز بعد، دانشور قرارداد را به هتل برد و برانکو امضا کرد و بعد از آن برای معرفی به دفتر آقای مهرعلیزاده رفتیم. همان زمان که این مصاحبه را با شما انجام دادم در اتریش قرارهایمان با آقای برانکو را از طریق آقای غمخوار گذاشته بودیم ولی قرارداد را امضا نکردیم. من هم اینجا آمدم گفتم برانکو سرمربی است، چون همان گونه که خودتان می دانید، اگر می گفتم سرمربی است تا با هواپیما به تهران می رسید، 200 هزار دلار روی قراردادش می گذاشت.»

استقلال فدراسیون در زمان ما مطلق نبود

دادکان افزود؛ ما در فدراسیون خودمان تصمیم می گرفتیم و اجازه دخالت به کسی نمی دادیم. البته نظرات مشورتی را می گرفتیم اما تصمیم نهایی را خود اتخاذ می کردیم.

وی همچنین یادآورشد؛ در زمان ریاست من ضعیف ترین مربیان به رئیس جمهور نامه می نوشتند تا وارد تیم ملی شوند اما من به هیچ عنوان چنین اجازه یی به آنها ندادم.

امروز در فدراسیون فوتبال نظم نیست

دادکان شاخصه های انتخاب مدیر و مربی برای یک تیم را انتخاب خوب، نظم و انضباط و پیوستگی و همبستگی عنوان کرد و گفت؛ اگر یکی از اینها در کار لحاظ نشود مجموعه زمین می خورد. من قصد توهین ندارم و نمی خواهم به کسی توهین کنم اما امروز در فدراسیون فوتبال نظم نیست. در فدراسیون هر رئیس و مسوول و کمیته یی حرف می زند و اظهارنظر می کند اما در زمان ریاست من و فدراسیون فقط یک نفر حرف می زد.

وی ادامه داد؛ یک بار که دهمیانی رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با برنامه 90 گفت وگو می کرد من از خطی دیگر حرف هایش را کنترل می کردم. به هر حال رئیس فدراسیون بودم و باید همه چیز را در کنترل می گرفتم. تمام کمیته ها زیر نظر من بود و اجازه دخالت به هیچ کس را نمی دادم. من رئیس فدراسیون بودم و اجازه نمی دادم قرارداد مربی ام را کس دیگری ببندد.

به دریافت نشان لیاقت و شجاعت افتخار می کنم

دادکان با تاکید بر اینکه شخصیت او و همکارانش زیر سوال رفته بود و به همین خاطر تصمیم به خداحافظی از فوتبال گرفتند، افزود؛ همیشه برای من سه چیز افتخار است و از فرزندانم خواسته ام این را روی قبرم بنویسند؛ نخست اخراج در زمان ریاست آقای علی آبادی در سازمان تربیت بدنی، دوم دریافت نشان لیاقت و مدیریت از آقای محمد خاتمی و راهیابی بی دغدغه به جام جهانی.

چرا امروز از مردم عذرخواهی نمی کنند؟

وی افزود؛ زمانی که تیم ملی به پرتغال باخت مسوولان سازمان تربیت بدنی از مردم عذرخواهی کردند اما اینها چرا امروز عذرخواهی نمی کنند، امروز که تیم ملی به بحرین و قطر و تانزانیا می بازد شرافت فوتبال ما زیر سوال نمی رود؟ آیا امروز فاجعه یی رخ نداده است؟

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با انتقاد بر فضای حاکم بر فوتبال کشور گفت؛ فوتبالی که سالی 400 میلیارد تومان برای آن هزینه می شود خروجی اش چیست؟ آیا این حرف من ضدنظام است؟ ضددولت است؟

دادکان خاطرنشان کرد؛ برخی ها می گویند ترکیب تیم ملی تغییر کرده و جوان شده اما در همین تیم ملی 9 بازیکن از جام جهانی 2006 حضور دارند. پس نسل جدیدی که اینها می گویند کجاست؟ مردم همه چیز را می دانند و نمی توان آنها را فریب داد.

وی در ادامه به مورد جالب توجهی اشاره کرد و گفت؛ متاسفانه به یک خبرنگار دستور داده بودند مرا بکوبد. این شخص بعد از مدت ها مرا دید و حلالیت خواست.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در ادامه با ابراز تشکر از حمایت های مردم گفت؛ من هیچ جا نوکری نمی کنم جز محضر امام حسین(ع).

دادکان در خصوص حضور افشین قطبی در تیم ملی گفت؛ قطبی برای من قابل احترام است اما آیا او را به خاطر توانایی هایش سرمربی تیم ملی کردند؟ نه، او را آوردند تا محبوبیت هایش تمام شود و برود.

وی ادامه داد؛ پیش از بازی با مقدونیه در چهار شبکه تلویزیونی از سرمربی تا رئیس فدراسیون از مردم خواستند به ورزشگاه بیایند اما برای تماشای مسابقه 300 نفر هم نیامدند. یک جوان اگر به استادیوم نیاید کجا می رود و...

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد؛ روزی برای تماشای دیدار تیم ملی مقابل آلمان، ژاپن و کره بیش از 100 هزار نفر به ورزشگاه می آمدند اما امروز چه؟ زمانی که من رئیس فدراسیون بودم در برخی بازی ها هزار تماشاگر هم به ورزشگاه آمده بودند اما بی توجهی مردم به فوتبال تا این اندازه نبود.

دادکان یادآور شد؛ زمانی که من برای پرسپولیس بازی می کردم جمعیت تهران یک میلیون نفر بود اما برای تماشای بازی های پرسپولیس 30 تا 40 هزار تماشاگر به ورزشگاه می آمدند. امروز جمعیت این شهر به بیش از 16 میلیون نفر رسیده اما 10 هزار نفر هم برای تماشای بازی های تیم های استقلال و پرسپولیس به ورزشگاه نمی آیند. باید برویم دنبال این بگردیم که علت عدم استقبال تماشاگران چیست؟

وی با بیان اینکه «مردم دنبال فوتبال زیبا هستند اما امروز در فوتبال ایران تیمی زیبا بازی نمی کند»، گفت؛ چرا در نیم فصل لیگ برتر 12 مربی از 18 تیم عوض شده اند، آیا اسم این فوتبال است؟

وی در ادامه به رابطه خوب خود با حسین فرکی، همایون شاهرخی، احمد سجادی و... اشاره کرد و افزود؛ اینکه آنها امروز مسوولیت ندارند به خاطر این است که رابطه شان با دادکان خوب بوده و از من طرفداری می کنند در صورتی که توانایی های زیادی دارند.

به دایی گفتم از او حمایت نمی کنند

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درخصوص انتخاب علی دایی و امیر قلعه نویی به عنوان سرمربی تیم ملی گفت؛ دایی زمانی که برای هدایت تیم ملی انتخاب شد با من تماس گرفت. به او گفتم اگر تو سرمربی تیم ملی شوی افتخار من است اما تو طعمه یی بیش نیستی تا اگر تیم ملی شکست خورد در پشت تو مخفی شوند. مطمئن باش اینها اگر شکست بخوری از تو حمایت نمی کنند. زمانی هم که تیم ملی به عربستان باخت به او گفتم حکم مربیگری ات لغو شد اما دایی قبول نکرد. او 11 صبح که فهمید از سرمربیگری تیم ملی برکنار شده با من تماس گرفت و گفت حرف درستی زدی.

وی ادامه داد؛ زمانی که هیات مدیره استقلال قصد انتخاب سرمربی برای این تیم داشت من امیر قلعه نویی را پیشنهاد کردم و همیشه او را قبول داشتم. قلعه نویی زمانی که برای هدایت تیم ملی انتخاب شد با من تماس گرفت. به او هم گفتم تو را برای خودت نمی خواهند. تو را سرمربی تیم ملی کرده اند که از حمایت هواداران استقلال برخوردار شوند و در آینده راحت کنارت می گذارند؛ همان اتفاقی که پس از جام ملت های 2007 افتاد.

دنبال این هستند که قطبی را هم کنار بگذارند

دادکان در ادامه افزود؛ امروز دنبال این هستند که قطبی را کنار بگذارند اما به جای برکناری قطبی باید کسی را که او را سرمربی تیم ملی کرده است کنار بگذارند. باید ببینند قطبی را چه کسی سرمربی تیم ملی کرده. قطعاً فدراسیون فوتبال در این کار نقشی نداشته است.

مسوولیت اجرایی در ورزش نمی پذیرم

وی با تاکید دوباره بر اینکه بازگشتش به فوتبال منطقی نیست و فعلاً فعالیت اجرایی در ورزش نمی پذیرد، شایعه حضور خود در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس را رد کرد و گفت؛ من علاقه یی به حضور در باشگاه پرسپولیس ندارم و برایم استقلال و پرسپولیس هیچ فرقی نمی کند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درخصوص فوتبال پاک گفت؛ ما می گوییم دنبال فوتبال پاک هستیم اما باید ببینیم چه عواملی باعث ناپاک شدن فوتبال شده است. مربی که از 25 سال معلمی 20 میلیون دریافت کرده چطور برای یک سال 400 میلیون تومان می گیرد؟ آیا دولت نباید وارد شود و این مشکلات را بررسی کند؟ شما بررسی کنید و ببینید 18 مربی لیگ برتری و دسته پایین تر در فصل گذشته چقدر گرفته اند و درآمد افراد شاخص تحصیلکرده چقدر بوده است؟

دادکان ادامه داد؛ این چه پولی است که برای مربیان هزینه و هنوز به نیم فصل نرسیده مربی اخراج می شود؟ مربی که از این تیم اخراج می شود و به تیمی دیگر می رود و آنجا هم 300 میلیون می گیرد. آن مربی که دم از فوتبال پاک می زند آیا حاضر است با 45 میلیون تومان کار کند؟ مربی که 400 میلیون تومان قرارداد می بندد آیا 40 میلیون هم می ارزد؟ آیا این فوتبال پاک است که فقط مربی در آن درآمد دارد؟ آیا بازیکن و خبرنگار هم نباید از این فوتبال سود ببرند؟

وی در ادامه از مسوولان کشور خواست به داد فوتبال برسند و گفت؛ زمانی که من رئیس فدراسیون بودم به حسین فرکی 13 میلیون و به محمد مایلی کهن 12 میلیون تومان بیشتر ندادم. امروز 400 میلیون تومان برای مربی می دهند و میلیون ها تومان هزینه می کنند اما هیچ چیزی از فوتبال نمی بینیم. به غیر از اینکه دو تیم اصفهانی که چیزی شبیه فوتبال بازی می کنند تیم های دیگر بازی معمولی انجام می دهند. ما مخارج مان حرفه یی است اما از نیمه حرفه یی هم پایین تر هستیم. امروز برای باشگاه ها 15 میلیارد تومان هزینه می شود و 100 میلیارد به فدراسیون فوتبال می دهند اما چرا این پول ها در اختیار ما قرار نمی گرفت؟

دادکان با اشاره به جریان بازگشت تیم صنعت نفت آبادان به لیگ برتر گفت؛ تا زمانی که من رئیس فدراسیون بودم اجازه ندادند صنعت نفت در لیگ برتر حضور پیدا کند. همین که از فدراسیون رفتم شرایط حضور این تیم را در لیگ برتر فراهم آوردند نفت را به لیگ برتر آوردند تا 20 میلیارد تومان هزینه کند و سال بعد دوباره به لیگ دسته اول بازگردد. چه کسی باید پاسخگوی این هزینه ها باشد؟

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با انتقاد به شرایط حاکم بر باشگاه های لیگ برتری گفت؛ پرسپولیس باشگاه اول این مملکت در سه سال بیش از یک میلیارد برای سه مربی هزینه کرده است اما زمین برای تمرین ندارد.

مگر مدیر استقلال ورزشی است که در مورد کارشناسی ورزش اظهارنظر می کند.

وی در ادامه به انتقاد از اظهارات اخیر مدیرعامل باشگاه استقلال پرداخت و گفت؛ مدیرعامل باشگاه استقلال می گوید کارشناسی ورزش در سازمان تربیت بدنی ضعیف است، من هم این مورد را قبول دارم اما باید به ایشان بگوییم مگر شما ورزشی هستید که از کار کارشناسی ورزش در سازمان تربیت بدنی ایراد می گیرید؟ متاسفانه امروز در ورزش ما تمام مدیران، سیاسی، صنعتی، ارتشی و سپاهی هستند. پس پیشکسوتان و کارشناسان ورزش باید کجا بروند؟ بروند خانه بنشینند تا زمان مرگ شان برسد. متاسفانه آنها که اهل ورزش هستند امروز در خانه هستند و فقط زمانی که مریض می شوند حکم مشاوره و مسوولیت می گیرند. چرا وقتی زنده هستند و سلامت، کسی به آنها توجه نمی کند؟

دادکان خود را معلمی دلسوز برای جامعه خواند و گفت؛ من را در 50سالگی بازنشسته کردند و این نسل است که باید قضاوت کند من برای ورزش و فوتبال کشور چه کردم.