تبلیغات
مقالات و گفتگو های فرهنگی - «انتخابات و تکرار تخلفات» از زبان سیدمهدی شجاعی
یکشنبه 27 دی 1388

«انتخابات و تکرار تخلفات» از زبان سیدمهدی شجاعی

   نوشته شده توسط: شهاب    

در چنین جایگاهی و با چنین دیدگاهی: افراد باید برای رسیدن به ثروت و مقام و قدرت از هیچ کوششی فروگذار نکنند. مقامات باید هر چه سفت‌تر به منصب‌های خود بچسبند تا زمان بیشتری برای بهره‌برداری داشته باشند...

مجموعه‌ مقالات سیدمهدی شجاعی با عنوان «حرف‌هایی که کهنه نمی‌شوند» منتشر شد تا خاطره روزهای خوش «نیستان» و ماهنامه‌ای انتقادی - فرهنگی پس از 12 سال دوباره زنده شود.

به گزارش خبر‌آن‌لاین، شجاعی در مقدمه‌ کتاب‌ جدیدش که در باره انتخابات مجلس پنجم است اشاره کرده که اغلب مقالات کتاب، منتخبی است از سرمقاله‌ها ویادداشت‌های مجله‌ «نیستان» است که نویسنده طی عمر سی‌ماهه‌ مجله (36شماره) به رشته‌ تحریر درآورده است.

«ملخ‌ها در شهر»، «همه حرف همین است»، «جو کاشته‌ایم و چشم گندم داریم»،«فروش دین به قیمت دنیا»، «غارت با سلاح مقام و موقعیت»، «اگر به‌ خاطر خدا گرفته‌ای، چرا به خاطر خدا رها نمی‌کنی؟!»، «انتخابات و تکرار تخلفات»، «چرا برای مردم ارزش قائل نیستی؟»، «هنر؛ تعهد در قبال خدا»، «دردهای سینمایی»، «...و سینمای کودک» و «تصویر‌گر عشق» از جمله عناوین منتشرشده در این کتاب هستند.


بنا بر این گزارش، مقالات این کتاب که با وجود گذر زمان در برخی موارد و حوزه‌ها همچنان «نو و دارای حرف» هست، بیشتر در بحث فرهنگ، نقد مدیریت اجتماعی و فرهنگی، نگاهی به پروسه‌های فرهنگی در بخش سینما و موضوع تهاجم فرهنگی اختصاص دارد.

به گزارش خبر، سید مهدی شجاعی در سرمقاله شماره 11 ماهنامه نیستان نوشته است: «وقتی خدا و معنویت و جهان عقبا، آرام آرام به فراموشی سپرده شد، طبیعی است که ترازوها تغییر می‌کند و ملاک‌ها و معیارها و ضابطه‌ها دگرگون می‌شود. در چنین جایگاهی و با چنین دیدگاهی:
افراد باید برای رسیدن به ثروت و مقام و قدرت از هیچ کوششی فروگذار نکنند. مقامات باید هر چه سفت‌تر به منصب‌های خود بچسبند تا زمان بیشتری برای بهره‌برداری داشته باشند. ثروتمندان باید برای حفظ ثروت خود، قوای مقننه و قضائیه و مجریه را به هر وسیله ممکن با خود هماهنگ سازند. مقامات، در مدت تصدی مناصب باید بار خود را ببندند و کمترین تسامح و تساهلی را در این امر، محکوم بشمارند. رسانه‌های جمعی به خصوص رادیو و تلویزیون فقط و فقط باید رفاه مادی را تبلیغ کنند و مردم را با جدیت هر چه بیشتر به شرکت در این مسابقه فرابخوانند. مامورین انتظامی و امنیتی جایگاه خوبی برای کسب درآمد دارند، از این فرصت باید حداکثر بهره را ببرند...»


انتشارات نیستان «حرف‌هایی که کهنه نمی‌شوند» را در 156 صفحه، شمارگان پنج‌هزار نسخه و قیمت 1600 تومان منتشر کرده است.