تبلیغات
مقالات و گفتگو های فرهنگی - از سبزوار تا سرزمین رویای شاعر «خمینی ای امام»
پنجشنبه 19 فروردین 1389

از سبزوار تا سرزمین رویای شاعر «خمینی ای امام»

   نوشته شده توسط: شهاب    

از سبزوار تا سرزمین رویای شاعر «خمینی ای امام»
کتاب  - در بخش زندگینامه «از سبزوار تا سرزمین رویا» به تحولات تاریخی ایران در آن دوران و از جمله آشنایی این شاعر انقلابی با آیت الله محمدتقی شریعتی و دکتر شریعتی، آیت الله سید محمود طالقانی و تاثیری که این افراد در نگاه دینی به شعر و مبارزات سبزواری با رژیم شاهنشاهی و امپریالیسم داشته اند، آمده است.

کتاب «از سبزوار تا سرزمین رویا» روایت خاطرات، زندگی و بررسی آثار حمید سبزواری، شاعر برجسته و پیشکسوت کشورمان نوشته فاطمه ابراهیمی و فریبا فرشادمهر توسط انتشارات سوره مهر برای عرضه در نمایشگاه کتاب تهران آماده شد.

به گزارش خبرآن‌لاین، کتاب «از سبزوار تا سرزمین رویا» از مجموعه کتابهای خاطرات مفاخر ایران است که در دو بخش به روایت زندگی و همچنین نقد و بررسی آثار حمید سبزواری شاعر معاصر می‌پردازد.

در بخش زندگینامه روند زندگی سبزواری از کودکی و نوجوانی در سبزوار و تاثیری که خانواده و همچنین پدربزرگ او در شکل گیری افکار و زمینه های شاعری‌اش داشته تا امروز روایت شده است.
 
همچنین در بخش زندگینامه به تحولات تاریخی ایران در آن دوران و از جمله آشنایی این شاعر انقلابی با آیت الله محمدتقی شریعتی و دکتر شریعتی، آیت الله سید محمود طالقانی و تاثیری که این افراد در نگاه دینی به شعر و مبارزات سبزواری با رژیم شاهنشاهی و امپریالیسم داشته اند، آمده است.
 
در بخش مربوط به نقد و بررسی آثار شعری سبزواری که فریبا فرشادمهر آن را تدوین کرده به بررسی روند تاریخی شعر در ایران و همچنین به بررسی شعر نو و اشعار سبزواری با دیدی علمی پرداخته شده است.
 
فاطمه ابراهیمی درباره منابع مورد استفاده کتاب می گوید: بیشتر این خاطرات را در مصاحبه با خود استاد سبزواری و خانواده وی مخصوصا همسر و دوستان و همکاران او نوشته ام. تنها در بخشهای کوتاهی از جمله بخش مربوط به دکتر شریعتی از کتاب استفاده کرده ام که در پاورقی آمده است. وی روایت داستانی این کتاب را خیلی نزدیک به واقعیت دانست و افزود: سعی کرده ام روایت‌ها خیلی به واقعیت نزدیک باشد و برای همین چندین بار متن کتاب توسط خود استاد و خانواده و دوستان نزدیک ایشان مورد بازبینی قرار گرفته است.
 
ابراهیمی همچنین از ساخت یک فیلم مستند بر اساس این کتاب خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر شبکه چهار به سفارش گروه روایت فتح فیلمی را از خاطرات حمید سبزواری تهیه کرده که در بخشهایی از این فیلم با بهره گیری از متن کتاب من به روایت تاریخچه زندگی استاد می پردازم.
 
شایان ذکر است کار نگارش کتاب «از سبزوار تا سرزمین رویا» از سال 86 آغاز شده بود.